Introduction
This White Electric Scooter For Adult is simple and elegant, and the white body gives a feeling of freshness.
The design of the electric car is very humanized, whether it is the comfort of the seat or the convenience of the control. The seat is made of high elastic material, which is soft and comfortable to sit on.
The performance of this Sport Electric Moped for adult is also quite outstanding. Equipped with a high-efficiency motor, it is not only powerful, but also energy-saving and environmentally friendly. At the same time, it also has a long range, whether for daily commuting or short-distance traveling, it can easily cope with.
Specifications
Motor:72V2500W
Trie: 12 inch
Maxed speed : 45KM/H
Range/Charge(km):60km
Battery:72V25AH lead acid battery
Technical Parameter
| Product Name: | Hera Electric E-Scooter for Adults |
| Motor Power: | 2500W Motor |
| Motor Voltage: | 72V |
| Max Speed: | 45(km/h) |
| Battery Types: | lead acid Battery |
| Battery capacity : | 72V20AH |
| Max Range(Range per charge): | 45km/ 1 person (75kg) |
| Battery charging time: | 6-8 Hours |
| Battery life: | 500 charging cycles |
| Meter Type: | LED Digital |
| Brakes(Front/Rear): | Disc/drum |
| Shock Absorber(Front&Rear): | Hydraulic / Hydraulic |
| Tire Size(Front/Rear): | 90/90-12' Tubeless Tyre |
| Product Dimensions: | 1775×688×1190mm |
| Front Direction/Rear Indicator | LED |
| Gradeability in%(Climbing capacity) | 21%(1 person,70kg) |
| Max Loading capacity: | 2 persons + cargo (150kg) |
| Net Weight: | 89kg (Without battery) |
| Battery Weight: | 36kg |
| Input Voltage: | 110V/220V 50--60 Hz |
| MOQ | 75 units(SKD)/ 40'HQ |
Our Advantage
Our Sport Electric Moped for adult have front and rear shock absorbers. The double shock absorbers have higher load carrying capacity, longer durability and comfortable elasticity, which improves the stability of long-distance riding.
The large-capacity barrel-shaped container under the electric scooter pad can be used for the storage of sun clothes, folding umbrellas and water bottles.




Hot Tags: white electric scooter, China white electric scooter manufacturers, suppliers, factory


















