Introduction
This electric motorcycle is designed for Man, good appearance is good for city life. High quality and specification is final goal for Gowei company .Come to choose one to enjoy the life for riding it on the road.







Product Details
Model Name:CP610
Battery type: 70V30AH60V20AH
Tire: 120/70-10" tubeless
Brake: Dual Disc Brakes
Motor:1200W
Maxed speed:50 km/h
Range : 60KM
Charging Time: 6-8 Hours
Technical Parameter
| Product Name: | CP610 |
| Motor Power: | 1200W Motor |
| Max Speed: | 50(km/h) |
| Battery capacity : | 70V30AH60V20AH |
| Max Range(Range per charge): | 60 km/ 1 person (70kg) |
| Battery charging time: | 6-8 Hours |
| Battery life: | 500 charging cycles |
| Meter Type: | LED Digital |
| Brakes(Front/Rear): | Front and rear disc brakes |
| Front Direction/Rear Indicator | LED |
| Gradeability in%(Climbing capacity) | 21%(1 person,70kg) |
| Max Loading capacity: | 2 persons + cargo (150kg) |
| Input Voltage: | 110V/220V 50--60 Hz |
Our Advantages
a. Extensive production experience: we are specialized in motorcycle/scooter/tricycle and electric motorcycle/scooter an experience of 20 years.

b. Complete production facilities: owning precision centerless grinding machine, straightening machine, fine polishing machine, precision lathe, milling and drilling machine, roller press and other advanced equipments. Our technicians will do regular scheduled maintenance on these machines to guarantee them work well.
c. High quality raw material: we mainly choose raw material from big steel factory, such as TPCO, BAO STEEL, SHA STEEL, which are best and largest raw material manufacturer in China.
d. Strict Physical/Chemical testing procedures: meeting the requirements of the product design and process, providing reliable testing data.
e. Short Delivery time: If one container 15-30 days.

Hot Tags: high speed electric scooter disc brake 1000w 1500w 2000w ckd skd electric motorcycle scooter, China high speed electric scooter disc brake 1000w 1500w 2000w ckd skd electric motorcycle scooter manufacturers, suppliers, factory




























