Introduction
This electric motorcycle is designed for Man, good appearance is good for city life. High quality and specification is final goal for Gowei company .Come to choose one to enjoy the life for riding it on the road.




Product Details
Model Name:GW-KNIGHT
Battery type: 72v35ah lead acid battery
Tire: 90/90-12' Tubeless Tyre
Brake: disc/disc brake
Motor:2500W
Maxed speed:65 km/h
Range : 60KM
Charging Time: 6-8 Hours
Technical Parameter
| Product Name: | GW-KNIGHT |
| Motor Power: | 2500W Motor |
| Max Speed: | 65(km/h) |
| Battery Types: | lead acid Battery |
| Battery capacity : | 72V35AH Graphene |
| Max Range(Range per charge): | 60 km/ 1 person (70kg) |
| Battery charging time: | 6-8 Hours |
| Battery life: | 500 charging cycles |
| Meter Type: | LED Digital |
| Brakes(Front/Rear): | disc/disc brake |
| Shock Absorber(Front&Rear): | Hydraulic / Hydraulic |
| Tire Size(Front/Rear): | 90/90-12' Tubeless Tyre |
| Product Dimensions: | 1960 x540x1130mm |
| Front Direction/Rear Indicator | LED |
| Gradeability in%(Climbing capacity) | 21%(1 person,70kg) |
| Max Loading capacity: | 2 persons + cargo (150kg) |
| Net Weight: | 88kg (Without battery) |
| Input Voltage: | 110V/220V 50--60 Hz |
| MOQ | 72 units |
Our Advantages
a. Extensive production experience: we are specialized in motorcycle/scooter/tricycle and electric motorcycle/scooter an experience of 20 years.

b. Complete production facilities: owning precision centerless grinding machine, straightening machine, fine polishing machine, precision lathe, milling and drilling machine, roller press and other advanced equipments. Our technicians will do regular scheduled maintenance on these machines to guarantee them work well.
c. High quality raw material: we mainly choose raw material from big steel factory, such as TPCO, BAO STEEL, SHA STEEL, which are best and largest raw material manufacturer in China.
d. Strict Physical/Chemical testing procedures: meeting the requirements of the product design and process, providing reliable testing data.
e. Short Delivery time: If one container 15-30 days.

Hot Tags: 2500W New Best-selling Electric Scooter Adult Motorized Electric Scooters 2500 Watts, China 2500W New Best-selling Electric Scooter Adult Motorized Electric Scooters 2500 Watts manufacturers, suppliers, factory





















