Introduction
This is a sports electric scooter designed for young people, with 12 inch large tires, a 3000W powerful motor, and its unique design, giving it a feeling of taking off in place. As an established factory in China's electric scooter industry, Jiangsu Guowei Motor Co., Ltd. strictly controls the quality process from incoming material inspection to assembled scooter inspection for consumers, and the quality is absolutely trustworthy.
Technical Parameter
| Product Name: | X3 sports electric scooter for young people |
| Motor Power: | 2500W Motor |
| Motor Voltage: | 72V |
| Max Speed: | 45 (km/h) |
| Battery Types: | lead acid Battery |
| Battery capacity : | 72V20AH |
| Max Range(Range per charge): | 60 km/ 1 person (70kg) |
| Battery charging time: | 6-8 Hours |
| Battery life: | 500 charging cycles |
| Meter Type: | LED Digital |
| Brakes(Front/Rear): | Disc/drum brake |
| Shock Absorber(Front&Rear): | Hydraulic / Hydraulic |
| Tire Size(Front/Rear): | 90/90-12' Tubeless Tyre |
| Product Dimensions: | 1810×500×1100mm |
| Front Direction/Rear Indicator | LED |
| Gradeability in%(Climbing capacity) | 21%(1 person,70kg) |
| Wheel base | 1260mm |
| Ground Clearance | 200mm |
| Max Loading capacity: | 2 persons + cargo (150kg) |
| Net Weight: | 74kg (Without battery) |
| Battery Weight: | 36kg |
| Input Voltage: | 110V/220V 50--60 Hz |
| MOQ | 75 units(SKD)/ 40'HQ |
Product details
Model name : Sport Electric Motorcycle for Adult
Battery: 72v20ah lead acid battery
Motor: 3000W
Tire:90/90-12 inch
Speed :45KM/H

Our Advantage


Hot Tags: sports electric scooter for young people, China sports electric scooter for young people manufacturers, suppliers, factory
















