This Three Wheel Electric Scooter Tricycle for Old persons are designed for old person and ladies, good appearance is good for city life. High quality and specification is final goal for Gowei company .Come to choose one to enjoy the life for riding it on the road.
Products Description
Model Name: Electric Tricycle Scooters For Old person and lady with cabin
Battery type: 60v20ah lead acid battery
Tire: 3.0-8" tubeless
Brake: FR hydraulic drum brake /RR FR hydraulic drum brake
Motor:800W
Maxed speed: 35km/h
Range : 60KM
Charging Time: 6-8 Hours
| Product Name: | GW-Q3 |
| Motor Power: | 500W Motor |
| Max Speed: | 35 (km/h) |
| Battery Types: | lead acid Battery |
| Battery capacity : | 60V20AH |
| Max Range(Range per charge): | 60 km/ 1 person (70kg) |
| Battery charging time: | 6-8 Hours |
| Battery life: | 500 charging cycles |
| Meter Type: | LED Digital |
| Brakes(Front/Rear): | Drum/drum brake |
| Shock Absorber(Front&Rear): | Hydraulic / Hydraulic |
| Tire Size(Front/Rear): | 3.0-8' Tubeless Tyre |
| Product Dimensions: | 1810×500×1100mm |
| Front Direction/Rear Indicator | LED |
| Gradeability in%(Climbing capacity) | 21%(1 person,70kg) |
| Max Loading capacity: | 2 persons + cargo (150kg) |
| Net Weight: | 72kg (Without battery) |
| Battery Weight: | 36kg |
| Input Voltage: | 110V/220V 50--60 Hz |
| plastic rain cover and iron barraca | YES |
| MOQ | 68 units(SKD)/ 40'HQ |

Our Service
Ø Guowei Motor provide the technical design and solutions;
Ø New plant construction guidance;
Ø Professional technical training and guidance on site according to the contract;
Ø Supply accessories at any time;
Ø Tele-technical consulting and services;
Ø Other special technical service according to client's requirements.

Hot Tags: three wheel electric scooter tricycle, China three wheel electric scooter tricycle manufacturers, suppliers, factory

















