This Transportation Electric Tricycle Scooters With Shed is designed for long range, good appearance and fast speed is good for city life. High quality and specification is final goal for Gowei company .Come to choose one Electric tricycle with shed to enjoy the life.If you need Factory Produces Electric Tricycles with Sheds with low price,Welcome to contact us!
Products Description
Model Name: Transportation Electric Tricycle Scooters With Shed
Battery type: 60v45ah lead acid battery
Tire: 3.75-12" tubeless
Brake: FR hydraulic drum brake /RR FR hydraulic drum brake
Motor:1000W
Maxed speed: 35km/h
Range : 90KM
Charging Time: 6-8 Hours

Technical Parameter
| Product Name: | GW-YW Environmentally friendly electric tricycle with shed |
| Motor Power: | 1000W Motor |
| Max Speed: | 35 (km/h) |
| Battery Types: | lead acid Battery |
| Battery capacity : | 60V45AH |
| Max Range(Range per charge): | 90 km/ 1 person |
| Battery charging time: | 6-8 Hours |
| Battery life: | 500 charging cycles |
| Meter Type: | LED Digital |
| Brakes(Front/Rear): | drum/drum |
| Shock Absorber(Front&Rear): | Hydraulic / Hydraulic |
| Tire Size(Front/Rear): | 3.75-12' Tubeless Tyre |
| Front Direction/Rear Indicator | LED |
| Gradeability in%(Climbing capacity) | 21%(1 person,70kg) |
| Max Loading capacity: | 250kg |
| Input Voltage: | 110V/220V 50--60 Hz |

Hot Tags: electric cargo tricycle with shed, China electric cargo tricycle with shed manufacturers, suppliers, factory

















