Introduction
Guowei as professional Portable lithium battery scooter supplier have rich production lithium battery scooter experiences,professionally developed double portable 72v20ah lithnium battery makes this scooter with a longer distance, unique designation catches young people's eyes , strong 3000W motor make climbing easily.
Technical Data
| Product Name: | V4 |
| Motor Power: | 3000W Motor |
| Motor Voltage: | 72V |
| Max Speed: | 45 (km/h) |
| Battery Types: | portable lithium Battery |
| Battery capacity : | 72V20AH |
| Max Range(Range per charge): | 60km/ 1 person (70kg) |
| Battery charging time: | 4-6 Hours |
| Battery life: | 1000 charging cycles |
| Meter Type: | LED Digital |
| Brakes(Front/Rear): | Disc/Disc |
| Shock Absorber(Front&Rear): | Hydraulic / Hydraulic |
| Tire Size(Front/Rear): | 90/90-12' Tubeless Tyre |
| Product Dimensions: | 1765×685×1040mm |
| Front Direction/Rear Indicator | LED |
| Gradeability in%(Climbing capacity) | 21%(1 person,70kg) |
| Max Loading capacity: | 2 persons + cargo (150kg) |
| Net Weight: | 86kg (Without battery) |
| Battery Weight: | 8kg |
| Input Voltage: | 110V/220V 50--60 Hz |
| MOQ | 48 units(CBU)/ 40'HQ |
Fashion trend, a wide range of applications
Young people , modern scooter ,portable lithium battery


Hot Tags: portable lithium battery scooter, China portable lithium battery scooter manufacturers, suppliers, factory

















