Introduction
Lithium battery scooter is a new scooter this year for young guys with good looking , there are two kinds of battery designation ,both of acid battery and lithium battery can be used. Riding this scooter on the street , you must be the most cool one.

Product details
Model name : ALFA Lithium Mobility Scooters
Battery: 72v20ah lithium battery scooter
Motor: 2500W
Tire:90/90-12 inch
Technical Data
| Product Name: | ALFA |
| Motor Power: | 2500W Motor |
| Motor Voltage: | 72V |
| Max Speed: | 45 (km/h) |
| Battery Types: | portable lithnium Battery |
| Battery capacity : | 1X72V20AH /2X72V20AH |
| Max Range(Range per charge): | 60km/ 120 km, 1 person (70kg) |
| Battery charging time: | 4-6 Hours |
| Battery life: | 1000 charging cycles |
| Meter Type: | LED Digital |
| Brakes(Front/Rear): | Disc/drum |
| Shock Absorber(Front&Rear): | Hydraulic / Hydraulic |
| Tire Size(Front/Rear): | 90/90-12' Tubeless Tyre |
| Product Dimensions: | 1765×685×1040mm |
| Front Direction/Rear Indicator | LED |
| Gradeability in%(Climbing capacity) | 21%(1 person,70kg) |
| Max Loading capacity: | 2 persons + cargo (150kg) |
| Net Weight: | 86kg (Without battery) |
| Battery Weight: | 8kg |
| Input Voltage: | 110V/220V 50--60 Hz |
| MOQ | 48 units(CBU)/ 40'HQ, 75 unit for SKD |
Our factory

Hot Tags: lithium battery scooter, China lithium battery scooter manufacturers, suppliers, factory
















