Introduction
If you're looking for an electric motorcycle with long range for delivery purposes, there are a few great options available on the market today. One popular choice is the Guowei Delivery electric Motorcycle.
Technical Data
|
|
|
| Product Name: | GW-A380 Classical Fashion Electric Motorcycle |
| Motor Power: | 2000W Motor |
| Controller | 12 tube |
| Max Speed: | 45 (km/h) |
| Battery Types: | lithium /lead acid battery |
| Battery capacity : | 72V20AH |
| Max Range(Range per charge): | 60km 1 person (70kg) |
| Battery charging time: | 6-8 Hours |
| Battery life: | 1000 charging cycles |
| Meter Type: | LCD Digital |
| Brakes(Front/Rear): | Disc/drum |
| Shock Absorber(Front&Rear): | Hydraulic / Hydraulic |
| Tire Size(Front/Rear): | 9.0/9.0-12' Tubeless Tyre |
| Product Dimensions: | 1880×730×1120mm |
| Front Direction/Rear Indicator | LED |
| Gradeability in%(Climbing capacity) | 21%(1 person,70kg) |
| Max Loading capacity: | 2 persons + cargo (150kg) |
| Net Weight: | 89kg (Without battery) |
| Battery Weight: | 12kg |
| Weight(Include battery) | 103kg |
| Input Voltage: | 110V/220V 50--60 Hz |
| MOQ | 75 units(SKD)/ 40'HQ, 48 units (CBU) |
Product details
Model Name: Delivery Motorcycle For Long Range
Tire: 12 inch tubeless
Battery :72v20ah lead acid /lithium battery
Motor:2000W
Brake : Front disc & Rear disc
Description: This is a wonderful electric motorcycle for delivery with fashion design for young people ,it has large space for food in the front and rear . big power of 2000W motor and good braking system make it be loved by drivers. Come and have a try, you will like it.

Product Advantage
Guowei NEW Designed Electric Motorcycle offers an impressive range of up to 161 miles (260 kilometers) on a single charge. It has a powerful motor and fast charging capabilities, making it suitable for long-distance deliveries,and delivers a thrilling riding experience with its powerful electric motor. We also features quick charging, allowing you to get back on the road quickly.
Electric motorcycle for young people is designed specifically for urban commuting and delivery tasks. Its lightweight build and maneuverability make it ideal for navigating through busy city streets.
Ultimately, the choice will depend on your specific needs and preferences. It's always a good idea to consider factors such as range, charging infrastructure, reliability, and overall performance when selecting an electric motorcycle for delivery purposes.

Hot Tags: electric motorcycle for delivery, China electric motorcycle for delivery manufacturers, suppliers, factory


















