Introduction
The body lines of this Electric motorcycle and scooters are smooth and clean, the design is fashionable and chic, the modeling is simple and generous, showing a unique sense of beauty.
This electric scooter is equipped with a comfortable seat and spacious foot space, providing passengers with a comfortable riding experience.
Products Details
| Product Name: | Hera electric motorcycle and scooter |
| Motor Power: | 2500W Motor |
| Motor Voltage: | 72V |
| Max Speed: | 45(km/h) |
| Battery Types: | lead acid Battery |
| Battery capacity : | 72V20AH |
| Max Range(Range per charge): | 45km/ 1 person (75kg) |
| Battery charging time: | 6-8 Hours |
| Battery life: | 500 charging cycles |
| Meter Type: | LED Digital |
| Brakes(Front/Rear): | Disc/drum |
| Shock Absorber(Front&Rear): | Hydraulic / Hydraulic |
| Tire Size(Front/Rear): | 90/90-12' Tubeless Tyre |
| Product Dimensions: | 1775×688×1190mm |
| Front Direction/Rear Indicator | LED |
| Gradeability in%(Climbing capacity) | 21%(1 person,70kg) |
| Max Loading capacity: | 2 persons + cargo (150kg) |
| Net Weight: | 89kg (Without battery) |
| Battery Weight: | 36kg |
| Input Voltage: | 110V/220V 50--60 Hz |
| MOQ | 75 units(SKD)/ 40'HQ |
Products Advantage
In addition to the exterior and interior design, this electric motorcycle for adult also has an advanced power system, providing a convenient and environmentally friendly option for urban travel. With zero emissions and low noise, it meets the modern demand for environmentally friendly traveling. In addition, this EV has a long range and short charging time, providing users with a more convenient charging experience.
To sum up, this pink Electric Motorbikes & Motorcycles not only has a fashionable and beautiful appearance, but also has a humanized internal design. It is not only a practical means of transportation, but also a unique fashion statement, allowing people to find a touch of warmth and fun in the busy city life.

Our Exhibition


Hot Tags: electric motorcycle and scooter, China electric motorcycle and scooter manufacturers, suppliers, factory


















