Introduction
Delivery electric scooter application is an effective and efficient way to deliver products. It offers many advantages, including cost savings, environmental benefits, and increased maneuverability. As more people continue to embrace this form of transportation, we can expect to see even more benefits in the future.
Product Details
Model Name: Delivery Pizza Electric Scooter (Long Distance)
Battery :72v32ah lead acid battery /72v40ah lithium battery
Motor: 2500W
Tire: 12 inch Tubeless
Bake: Front disc and rear drum brake
Description: This is a long distance electric scooter for delivery pizza with range of 120 KM, and with a maxed speed of 60 km/h ,then no worry about of battery off and Pizza late for customers. It is the favorite for delivering drivers. Come , and choose one.

Technical parameters
|
|
|
| Product Name: | EMON Electric Delivery Scooter |
| Motor Power: | 2500W Motor |
| Max Speed: | 65(km/h) |
| Battery capacity : | 72V32AH lead acid battery/72V40AH lithium battery |
| Range | 70 km/90km |
| Max Range(Range per charge): | 120km/ 1 person (75kg) |
| Battery charging time: | 4-6 Hours |
| Battery life: | 1000 charging cycles |
| Brakes(Front/Rear): | Disc/Disk |
| Shock Absorber(Front&Rear): | Hydraulic / Hydraulic |
| Tire Size(Front/Rear): | 90/90-12' Tubeless Tyre |
| Product Dimensions: | 1875×680×1080mm |
| Gradeability in%(Climbing capacity) | 21%(1 person,70kg) |
| Max Loading capacity: | 2 persons + cargo (150kg) |
| wheel base | 1380mm |
| Net Weight: | 71 (Without battery) |
| Battery Weight: | 69kg for 72V32AH lead acid battery |
| 22kg for 72V40AH lithium battery | |
| Input Voltage: | 110V/220V 50--60 Hz |
| MOQ |
72 units(SKD)/ 40'HQ |
Hot Tags: delivery electric scooter, China delivery electric scooter manufacturers, suppliers, factory


















